استاندارد‌ها و چارچوب‌ های اینترنت اشیا

معرفی رویداد

چندین استاندارد IoT در حال ظهور وجود دارد که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید:

استاندارد IPv6 بر روی شبکه‌های شخصی بی سیم کم مصرف (۶LoWPAN) یک استاندارد باز است که توسط گروه کاری مهندسی اینترنت (IETF) تعریف شده است. استاندارد ۶LoWPAN هرگونه رادیوی کم مصرف را قادر می‌سازد تا به اینترنت متصل شود، از جمله ۸۰۴.۱۵.۴، Bluetooth Low Energy (BLE) و Z-Wave (برای اتوماسیون خانه).

استاندارد ZigBee یک شبکه بی سیم کم مصرف با نرخ پایین داده است که عمدتا در محیط‌های صنعتی استفاده می‌شود. ZigBee بر اساس استاندارد ۸۰۲.۱۵.۴ موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) است. اتحاد ZigBee Dotdot را ایجاد کرد، زبان جهانی برای IoT که اشیا هوشمند را قادر می‌سازد تا به طور ایمن در هر شبکه کار کرده و یکدیگر را درک کنند.

استاندارد LiteOS یک سیستم عامل (OS) شبیه به Unix برای شبکه‌های حسگر بی سیم است. LiteOS از تلفن‌های هوشمند، پوشیدنی‌ها، برنامه‌های تولید هوشمند، خانه‌های هوشمند و اینترنت وسایل نقلیه (IoV) پشتیبانی می‌کند. این سیستم عامل همچنین به عنوان یک پلت فرم توسعه دستگاه هوشمند عمل می‌کند.

استاندارد OneM2M یک لایه سرویس ماشین به ماشین است که می‌تواند در نرم افزار و سخت افزار برای اتصال دستگاه‌ها تعبیه شود. واحد استانداردسازی جهانی، OneM2M، برای توسعه استاندارد‌های قابل استفاده مجدد ایجاد شد تا برنامه‌های اینترنت اشیاء در عمود‌های مختلف بتوانند ارتباط برقرار کنند.

سرویس توزیع داده‌ها (DDS) توسط گروه مدیریت اشیاء (OMG) توسعه یافته و یک استاندارد اینترنت اشیا برای ارتباطات M2M در زمان واقعی، مقیاس پذیر و با کارایی بالا است.

پروتکل صف بندی پیام‌های پیشرفته (AMQP) یک استاندارد منبع باز است که برای پیام‌های ناهمزمان از طریق سیم منتشر می‌شود. AMQP پیام‌های رمزگذاری شده و قابل همکاری بین سازمان‌ها و برنامه‌ها را فعال می‌کند. این پروتکل در پیام رسانی سرویس گیرنده-سرور و مدیریت دستگاه‌های اینترنت اشیا استفاده می‌شود.

پروتکل کاربرد محدود (CoAP) یک پروتکل طراحی شده توسط IETF است که نحوه عملکرد دستگاه‌های کم مصرف و محاسبه شده در اینترنت اشیا را مشخص می‌کند. شبکه وسیع برد بلند (LoRaWAN) یک پروتکل برای WAN‌ها است که برای پشتیبانی از شبکه‌های بزرگ مانند شهر‌های هوشمند با میلیون‌ها دستگاه کم مصرف طراحی شده است.

اشتراک گذاری این مطلب

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

نظرات شماموضوعات مرتبط